Glulam Ahşap Çözümleri
Glulam Ahşap Çözümleri
Glulam Ahşap ÇözümleriGenel olarak “Glulam” olarak adlandırılan yapıştırılmış lamine ahşap, kereste liflerinin birbirine paralel olarak hazırlanıp birbirine tutkal yardımıyla yapıştırılmasıyla oluşan yapısal bir ahşap mühendislik ürünüdür. Avrupa, Kuzey Amerika ve Japonya’da, yapıştırılmış lamine ahşap, konut çerçevelerinde başlıklardan veya destek kirişlerinden, konut dışı binalardaki kirişler, sütunlar ve makas elemanları gibi büyük yapı elemanlarına kadar çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır.

Glulam, uzun düz kirişlerden karmaşık kavisli kemer konfigürasyonlarına kadar hemen hemen her istenen şeklilde ve boyutta üretilebildiği için, inşaatçıya/mimara, sanatsal kavramlarını bir binada ifade etmek için istenilen özel gereksinimlerini sağlamaktadır. Glulam birçok mevcut ağaç türüyle üretilebilmektedir. Genellikle Glulam üretimi için çam, ladin ve göknar gibi ağaç türleri kullanılmaktadır.

“Glulam”, üretiminde 25,4 mm ile 50,8 mm kalınlıklarda kereste kullanılan (TS 3842’ye göre katların her birinin kalınlığı 47 mm’yi geçemez) malzemeye; yapıştırılmış tabakalı ağaç yapı elemanı, yapıştırılmış kereste (leimholz), yapıştırılmış lamine ahşap yapı elemanı, olarak adlandırılmaktadır.

Glulam'ın Faydaları-Avantajları
  • Çevre dostu: Ahşap, doğal olarak yenilenebilir bir kaynaktır. Ağaç ürünleri endüstrisi, sürdürülebilir ormancılık uygulamaları konusunda kararlıdır. Kereste ve glulam gibi ahşap mühendislik malzemelerinin işlenmesinde çok az enerji kullanır, fosil yakıtların kullanımını ve atmosferimin kirlenmesini azaltır.
  • Estetik: Ahşabın doğal yapısı gereği eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Üretilen glulam, diğer yapı malzemelerine kıyasla rakipsiz olduğu sıcaklık ve güzellikte yapılar sunar.
  • Güçlü ve sert: Glulam‘ın üstün gücü ve sertliği, daha az sütun içeren daha büyük açıklıkta yapılara izin vermektedir. Glulam kirişler, çelikten çok daha güçlüdür.
  • Boyutsal olarak kararlıdır: Glulam laminasyon öncesi kurutulan küçük boyutlu keresteden üretilmiştir. Bu, geleneksel biçilmiş keresteden daha az kontrol, eğilme oluklaşma ve burulma anlamına gelir.
  • Dayanıklı: Ahşabı kullanım yerine göre rutubet miktarı tasarlandığında, glulam uzun süre boyunca kullanılabilmektedir. Ahşabı kuru tutmanın mümkün olmadığı durumlarda, yapının hizmet ömrünü en üst düzeye çıkarmak için basınç koruma özelliğine sahip ahşap veya doğal olarak dayanıklı bir türün öz odunları kullanılabilir. Glulam‘da kullanılan yapıştırıcılar, uzun ömür sağlamak için su geçirmezdir. Odun ayrıca çoğu kimyasal maddeye karşı çok dayanıklıdır.
  • Yangına dayanıklı: Glulam mükemmel yangın performansına sahiptir. Bina kodları, uygun şekilde tasarlanmış, açığa çıkan glulam üyeleri için bir veya iki saate kadar çıkan yangın derecesini tanır. Glulam ayrıca yapı kurallarındaki Ağır Ahşap Yapı gereksinimlerini karşılamak için de kullanılabilir.
  • Çok Yönlü Kullanım: Glulam, düz kirişlerden zarif, kavisli kemerlere kadar çeşitli şekillerde üretilebilir. Üretilen malzemenin boyutları sadece nakliye şartları ile sınırlıdır. Büyük montajlar için bileşenler bir tesiste üretilebilir, uzun mesafelerde taşınabilir ve şantiyelerde birleştirilebilir.
  • Düşük Maliyet: Glulam sistemleri, yapının, yapısal bileşenleri kapsayacak şekilde yüksek maliyetli asma tavanlar olmadan tasarlanmasına ve inşa edilmesine olanak sağlar. Kurulum hızlı ve kolaydır, bu da şantiyelerde maliyetleri düşürür. Yüksek mukavemet ve dirençli malzemenin üretiminde ek maliyet tasarrufu için daha küçük parçalar kullanılabilmektedir.
  • Güvenilir: Glulam, ABD’de 75 yıldan uzun bir süredir başarıyla kullanılmaktadır. Avrupa’da, Glulam 100 yıldan uzun süredir başarıyla kullanılmaktadır. Amerikan Ahşap Yapı Enstitüsü’nün kalite programı, tanınmış endüstri standartlarına uygunluk için üretimin tüm aşamalarını denetleyerek tutarlı ve güvenilir ürün performansı sağlamaktadır.
Glulam üretim süreci, çok çeşitli şekil ve büyüklükte malzemenin üretilmesini sağlamaktadır. Glulam üretimi için kullanılan kereste ölçülerinin katları olan kerestenin optimum şekilde kullanılmasını sağlamak için standart boyutlar da geliştirilmiştir. Standart boyutlar tasarımcılara, ekonomi ve çok çeşitli tipik uygulamalar için uygun hızlı teslimat sunabilmektedir. Birçok Avrupa ülkesinde, glulam üretimi standart boyutlar ve uzunluklar olduğu için hızlıdır ve bu da diğer malzemelere göre rekabetçi fiyatlarla yüksek mukavemetli ahşap ürünler ortaya çıkarmaktadır. Standart olmayan boyutlar ayrıca üretici tarafından özel olarak sipariş edilebilmekte ve üretilebilmektedir.
Profesyonel Sistem Çözümleri
Profesyonel Sistem Çözümleri Güçlü Performans, Yüksek Teknoloji Profesyonel Sistem Çözümleri Üstün kalite standartlarına sahip teknoloji grubumuz , Dünyadaki bayii ağımızın ve Pazarlama ekibimizin yine müşteri odaklı hizmet konusunda çözüm oluşturmasına yardımcı olmak açısından yüksek teknolojik özellikler ile ÖZEN markasına ulaşmasını sağlamaktadır.
Güçlü Performans ile Yüksek Teknolojili Çözümler
Yıllık Tecrübe 50 Yıllık Tecrübe
3 Kıtada  56 Ülkeye İhracat 56 3 Kıtada 56 Ülkeye İhracat
Yenilikçi Kaliteli ürün 24 Yenilikçi Kaliteli ürün
Müşteri Memnuniyeti 100 %Müşteri Memnuniyeti
Güçlü Performans ile
Yüksek Teknolojili Çözümler

Günden güne teknoloji takibini yakından sağlayarak ve Avrupa üretim standartları uygunluğunu yakalayarak ihtiyaçlara fazlasıyla cevap vermeye devam etmektedir.

Bu anlamda teknoloji üretimine ara vermeden, her dönem yeni bir ürün ve kaliteyi sunmaya devam ederek son 40 yıldır ar-ge araştırmalarına almış olduğu tüm Ahşap İşleme teknolojilerini hızla dünya pazarında aktif duruma geçirmiştir. Pazar ihtiyacına yönelik teknoloji geliştirilmesi ve ihtiyaçların daha iyisini üretme gayretinde bulunarak müşteri odaklı çalışılması başarılan hedeflerdendir.